آخرین بروز رسانی: 9ام خرداد, 1402

انواع اسکنرها

انواع اسکنر ها و موارد استفاده از ان | اسکنر های لیتو گرافی | اسکنرهای خانگی و اسکنر های اسناد | سایت فروشگاهی اداری بازار

آشنایی با انواع اسکنر ها در یک نگاه

 

انواع اسکنر ها یکی از پرکاربردترین ماشین های اداری به شمار می رود که در ادارات نقش عملکردی بسیار بالایی دارد. اگر بخواهیم از وجود اسکنرها در جاهای مختلف نام ببریم می توان از اسکنر ها در بانک ها، فروشگاه ها، مراکز خدماتی و درمانی، آموزشگاه ها، شرکت ها و سازمان ها نام برد.

انواع اسکنرها به راحتی اطلاعات تصویری را از دنیای واقعی به دنیای مجازی منتقل می نماید. در این راستا این دستگاه یک سازوکار خاصی دارد.به خاطر داشته باشید که اسکنرها دارای انواع متفاوتی در کارکرد و سبک کار هستند. اما در مجموع یک کارکرد را از خود به نمایش می گذارند و پایه و اساس کار آنها یکی است.

از انواع اسکنر ها می توان به اسکنر اداری، اسکنر قابل حمل و اسکنر اثر انگشت و اسکنر سه بعدی را مطرح کرد. اگر بخواهیم در یک دفتر اداری بدون هیچ زحمتی و بدون دردسر اسناد و مدارکمان را به یک فایل تبدیل کنیم، استفاده از اسکنر بهترین روش است.

با توجه به نوع استفاده و حجم متفاوت کار قیمت های متفاوتی از پرینتر در بازار وجود دارد که کار اسکن را انجام می دهند. این نوع نیاز شما است که تعیین می کند با چه هزینه ای یک پرینتر خریداری کند تا نیاز شما را پاسخگو باشد. و از سوی نیز شما را با هزینه گزاف خود دچار مشکل نکند.

 

عوامل موثر در انتخاب انواع اسکنر ها

  • سایز اسناد تاثیر زیادی در نوع اسکنر انتخابی دارد.
  • اسکنرها یا دو رو هستند یا یک رو که بسته به کارخود آن را انتخاب کنید.
  • حجم اسنادی که قرار است اسکن شوند
  • داشتن سیستم پردازش تصویر
  • در نظر گرفتن میزان هزینه ای که قرار است صرف خرید آن کنید.

 

آشنایی با انواع اسکنر ها و کاربرد هر کدام

 

انواع اسکنر ها بر حسب استفاده

در این قسمت با انواع اسکنر ها بر حسب استفاده شان اشنا خواهیم شد. و شیوه استفاده شان را بررسی خواهیم کرد.

 

اسکنرهای خانگی

یکی از اسکنرهای بسیار پرکاربرد در دنیای دجیتالی امروزی استفاده از اسکنرهای خانگی است. این نوع اسکنر ها همانطور که در ادامه بحث شاهد خواهید بود از لحاظ سرعت و کیفیت پایین تر از نوع حرفه ای اسکنر می باشد. چرا که به نسبت اسکنرهای حرفه ای نیاز به داشتن قطعات با کیفیت و پر قدرت را ندارد.

این نوع اسکنر از نوع Flatbed است که اسناد و تصاویر شما را به صورت دیجیتالی به دستگاه کامپیوتر ما منتقل می کند. اسکنرهای تخت یک روش عالی برای تبدیل تصاویر و عکس های قدیمی جهت ارسال و آپلود به ایمیل یا شبکه های اجتماعی برای مصارف خانگی محسوب می شوند.

انواع اسکنرها

اسکنر های اسناد

یکی دیگر از اسکن های بسیار پر استفاده در جاهای اداری اسکنرهای اسناد می باشد این اسکنر دارای سیستم تغذیه اتوماتیک اسناد ADF می باشند و برخی دیگر، علاوه بر ADF، دارای سیستم اسکن فلت (Flat) نیز هستند.  

اسکنر اسناد، در واقع گونه جهش یافته از اسکنر تخت می باشد، با این تفاوت که در اسکنر اسناد، به جای هد اسکنر، کاغذ دارای حرکت و هد در آن ثابت می باشد.

این مکانیزم باعث می شود که سرعت و ظرفیت اسکن، بسیار فراتر از انتظار شما شود. در اینگونه اسکنر برای انجام عمل اسکن نیازی به شیشه برای قرار دادن سند بروی آن نیست .

کاغذ به طور خودکار از طریق دستگاه به داخل اسکنر کشیده شده و اطلاعات را ثبت می نماید.

 

اسکنر های لیتو گرافی

اسکنرهای لیتوگرافی نمونه ای دیگر از دستگاه های اسکنر هستند که علاوه بر اسکن مسطح، قابلیت اسکن فیلم و اسلاید را نیز دارا می باشند.

قدرت پردازش تصویر این نوع اسکنرها بالا است و البته سرعت پایینی نیز دارند. این نوع اسکنرها قابلیت اسکن RGB و CMYK نیز داشته و البته قیمت اسکنر های لیتوگرافی در قیاس با دیگر اسکنرها بسیار بالا می باشد.

 

اسکنر نقشه

یکی دیگر از انواع اسکنر ها ، اسکنر نقشه است. در واقع همان مدل های بزرگتر اسکنرهای اسناد و بایگانی هستند. که فیدر نداشته و هربار اپراتور دستگاه باید نقشه را درون ورودی اسکنر قرار می داد.

در این نوع اسکنر سنسور های اسکنر نقشه ، سایز نقشه رو اندازه گرفته و بصورت خودکار فایل نقشه رو متناسب با سایز واقعی نقشه مورد توجه قرار می دهند.

 

اسکنر های کتاب و مجلات

یکی از مسائلی که حوزه کار با اسکنر را دچار چالش کرد اسکن کتاب و مجلات بود. این نوع اسکنر در واقع برای اسکن و الکترونیک سازی کتاب ها بدون اینکه نیاز به صحافی باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکن کتاب های کتابخانه بهترین راه برای ایجاد یک کپی دیجیتالی از کتاب ها محسوب می شود. با گسترش دنیای وب و اینترنت اهمیت فایل های الکترونیکی کتاب ها بالا رفت.

برای تهیه اسکنر با بهترین کیفیت و قیمت کافی است با سایت فروشگاهی اداری بازار  مرتبط شوید و از دیگر محصولات این مجموعه با بیشترین تنوع برخوردار گردید. تا مطمئن ترین خرید را داشته باشید.

 

دسته‌بندی: مقالات

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه