آخرین بروز رسانی: 4ام اردیبهشت, 1402

هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک چیست و چگونه کار می‌کند؟ یکی از قطعات […]

هارد دیسک چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی از قطعات مهم و جانبی کامپیوترها هارد دیسک است. این قطعه سخت افزاری  از چند صفحه سی دی مانند ساخته شده است که با مواد مغناطیسی مثل کبالت پوشش یافته است.

علت استفاده از پوشش هارد توسط پوشش مغناطیسی به این خاطر است تا داده های وارد شده به هارد بتوانند به راحتی روی سطح پلاتر نوشته شوند و امکان خواندن و پیدا کردن انها به راحتی وجود داشته باشد.

سیستم عامل (ویندوز)، نرم‌ افزارها و همه‌ی فایل‌ها، روی هارد قرار شما قرار می گیرند تا شما بتوانید به راحتی استفاده های مختلفی از کامپیوترتان کنید.

 

هارد دیسک چگونه کار می‌کند؟

بر این اساس که هارد محل ذخیره و نصب ویندوز ، ضبط فیلم ، کپی کردن اطلاعات و… است جهت اجرا شدن شما دستور باینری را صادر می نمایید که بر اساس آن هارد مکان مورد نظر داده را پیدا می کند.

بعد از یافتن داده ها عمل خواندن و نوشتن داده آغاز می شود. این دستورهای کدی باینری از طریق مدارهای موجود به CPU و رم می فرستند. بعد از آن از طریق مادربرد و کابل رابط به برد هارد و سپس به هد فرستاده شده و با استفاده از تکنولوژی مغناطیسی بروی سطح دیسک نوشته میشود.

 

ظرفیت هارد دیسک

برای خرید هارد یکی از نکاتی که باید حتما به آن توجه کنید میزان ظرفیت آن است. برای اینکه بر اساس نیاز خود یک هارد را خرید داری نمایید باید بدانید که قرار است از آن چه استفاده ای کنید.

اگر کار شما به گونه ای است که نیاز به حجم زیادی از ذخیره داده دارید باید یک هارد با ظرفیت بالا خریداری نمایید اما اگر نیاز به ظرفیت بالا نیست پس از یک هارد کم حجم تر بهره ببرید.

ظرفیت هاردها امروزه به حدود 8 تا 10 ترابایت هم می رسد و روز به روز هم با پیشرفت تکنولوژی این عدد بالاتر هم خواهد رفت.

 

هارد دیسک چیست و چگونه کار می‌کند

 

بخش های مختلف هارد دیسک

 

کنترل کننده مرکزی

با استفاده از کنترل کننده شما میتوانید به راحتی به قسمت های مختلف کامپیوتر متصل شوید این کنترل کننده به سیستم اجازه می دهد تا اطلاعات موجود در هارد را نوشته و بخواند.

می توان این کنترل کننده را به  یو اس بی تشبیه کرد این کنترل کننده ها در قسمت پشتی یا پایین درایو جای گذاری شده اند. اگر بخواهیم به مغز هارد دیسک اشاره بکنیم آن قسمت کنترل کننده مرکزی است.

 

بازوی میکانیکی

بازوی میکانیکی در واقع وظیفه رساندن هد به محل مورد نظر را دارد. تقریبا به زبان ساده می توان گفت جا به جایی بین نقاط مختلف پلاتر با هد از وظایف این قطعه است.

در واقع پلاتر خود از دو بخش اصلی و مرتبط هد و بازوی میکانیکی تشکیل شده است. در زبان علمی تر این قطعه کار خواندن و نوشتن داده ها به شکل باینری روی قسمت های ریز پلاتر انجام می دهد.

 

پلاتر

پلاتر در واقع وظیفه حفظ داده ها در قسمت های ریز هاردیسک را بر عهده دارد. به این قسمت های ریز سکتور می گویند که توانایی نگه داتن یک بیت را دارند. صفحات پلاتر از جنسشیشه یا سرامیک هستند و خاصیت مغناطیسی ندارند.

 

موتور چرخان دیسک

فعالیت این قسمت همانطور که از اسمش پیداست باحالت چرخانی که دارد به خواندن و نوشتن داده ها کمک می کند و آنها را در نقاطی که باید باشند قرار می دهد.

پلاتر از طریق موتور چرخان به گردش در می آید تا اطلاعات را ارئه نماید. این قسمت با خواندن داده ها انها را به سیستم منتقل میکند.

خرید هارد دیسک به مواردی چون ظرفیت، سرعت انتقال اطلاعات، حمل پذیری، قابلیت‌های امنیتی و دوام آن توجه نمایید. با توجه به بودجه و نوع کاربری مورد نیازی که دارید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

برای تهیه انواع هارد اکسترنال ها میتوانید به سایت فروشگاهی اداری بازار مراجعه کرده و آنها را با بهترین کیفیت و قیمت خریداری فرمایید.

دسته‌بندی: مقالات

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه