آخرین بروز رسانی: 11ام اردیبهشت, 1402

انواع پرینتر سوزنی و عملکرد آنها

پرینتر سوزنی پرینترهای سوزنی را میتوان از قدیمی ترین چاپکرهای […]

پرینتر سوزنی

پرینترهای سوزنی را میتوان از قدیمی ترین چاپکرهای به حساب آورد و با سرعت بالایی که دارند در ادارات ، شرکت ها و بانک ها که حجم کار بالا است مورد استفاده هستند. در این نوع پرینترها برای چاپ از برخورد سوزن ها با جوهر ریبون استفاده می شود.

 

نحوه عملکرد پرینتر سوزنی

برای چاپ شدن هر کارکتر این نوع دستگاه لازم است سوزن ها به ریبون های جوهری ضربه بزنند که با هر ضربه کارکترها چاپ می شوند. در اینع پرینترها تعداد سوزن ها بین 9 تا 24 است. بر اساس تعداد سوزن ها شما کار بهتری را از دستگاه دریافت خواهید کرد و نقاط چاپ شده بیشتر خواهد بود. اینکه بخواهیم سرعت این دستگاه را بسنجیم باید تعداد هرکارکتر چاپی را در ثانیه حساب کرد. همه پرینترهای سوزنی دارای سرعت یکسانی نیستند. اما به طور متوسط سرعت پرینترهای بین 50 تا 500 کارکتر بسته به نوع پرینتر سوزنی و تعداد سوزن های آن می باشد. این نوع پرینتر به شکل پرینترهای قدیمی عمل می کنند و سر و صدای بیشتری نسبت به سایر پرینترهای مدرن دارند

 

ویژگی های پرینتر سوزنی

1-کارکترهای چاپی در این دستگاه از طریق سوزن های موجود در آن که بر ریبون جوهر ضربه میزنند ایجاد می شود.
2-سرعت چاپ در این نوع پرینتر بر حسب تعداد کارکترهای چاپی است که در هر ثانیه چاپ می شود.
3-کیفیت چاپ در این نوع پرینترها برعکس سایر پرینترها پایین تر است و از این نوع پرینترها بیشتر در کارهای با سرعت بالا استفاده میشود.
4-پرینترهای سوزنی به دلیل سرعت بالا سر و صدای بالاتری نسبت به جوهر افشان و لیزری دارد.
5-حافظه اینگونه پرینترها نسبت به سایر انواع آن کمتر است و توانایی پردازش یک صفحه در لحظه را ندارند.
6-در این پرینترها برای تنظیم پارامترهای چاپ از کارکترهای اسکی استفاده می شود.

انواع پرینترهای سوزنی

1-پرینتر خطی

به چاپگرهای که در آنها کارکترها یک سطر یکجا چاپ می شوند چاپکر خطی می گویند. در این نوع پرینتر مانند سایر پرینترها سوزنی از تعدادی سوزن برای ضربه زدن جهت چاپ کارکترها استفاده می شود. با توجه به سرعت چاپی که این نوع پرینتر دارد نسبت به دیگر مدل های پرینترهای سوزنی محبوب است.

2-پرینترهای ماتریس نقطه ای

در این نوع چاپگر سوزنی از 9 تا 24 سوزن برای چاپ استفاده می شود. از طریق ضربه زدن سوزن ها به ریبون کارکترها چاپ می شوند. در این پرینترها کاغذ روی درام پرس و به این روش کاراکترها چاپ می گردند. بعد از به پایان رسیدن هر خط، کاغذ رو به جلو رفته و خط بعدی به همین صورت چاپ می شود.

3-پرینتر چرخ آفتابگردان

علت نام گذاری این نوع چاپگر به گل آفتابگردان به دلیل شباهت آن به گل آفتابگردان است. سوزن های چاپی در این نوع پرینتر به صورت دورار در کنار هم قرار گرفته اند. ضربه های وارد شده از طریق این دستگاه بر جوهر باعث چاپ کارکترها می شود. سرعت این نوع پرینتر نصب به بقیه پاینتر است.

 

کاربرد پرینترهای سوزنی

در مکان های که نیاز به داشتن کیفیت چاپ نیست از این نوع پرینترها استفاده می شود چرا که در اداراتی مانند بانک و ادارهای که نیاز به سرعت بالا است و حجم کار بالاست این پرینترها میتوانند نقش مهمی ایفا کنند. بنابراین در صورتی که لازم است شما یک کیفیت بالای چاپ داشته باشید باید در کنار استفاده از این نوع دستگاه های چاپی سوزنی از سایر چاپگرها هم استفاده نمایید. در نتیجه هنگام خرید پرینتر سوزنی مهمترین نکته در خرید استفاده از سرعت بالای این نوع پرینترهاست. برای خرید انواع پرینترها میتوانید به سایت فروشگاهی اداری بازار مراجعه فرمایید تا بتوانید این نوع پرینترها با بهترین قیمت و کیفیت تهیه فرمایید.

دسته‌بندی: مقالات

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه