آخرین بروز رسانی: 5ام اردیبهشت, 1402

کارتریج چیست و انواع آن کدام است

کارتریج چیست؟ : کارتریج یکی از اجزای اصلی دستگاه های چاپگر محسوب می شود به گونه ای که بدون وجود آن این دستگاه ها کارایی ندارند.

کارتریج چیست و انواع آن کدام است؟

در پاسخ به سوال اینکه کارتریج چیست و انواع کارتریج کدام است؟ باید ابتدا بگویم که این محصول یکی از اجزای اصلی دستگاه های چاپگر به شمار می آید. به گونه ای که بدون وجود آن این دستگاه ها کارایی ندارند. در این مقاله با ما همراه شوید تا اطلاعاتی در زمینه کارتریج ارائه کسب نمایید.

کارتریج در واقع تامین کننده و محل نگهداری (مخزن) رنگ های دستگاه چاپ است. از طریق آن نوشه ها و طرح های پرینت شده توسط دستگاه های چاپگر به نمایش کاربر می رسد.

چاپگرها با استفاده جوهرهای موجود در کارتریج با پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در حد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب روی کاغذ و محیط چاپی مورد نظر می شوند.

 

اهمیت کارتریج ها در دستگاه های چاپ

اهمیت کارتریج ها در دستگاه های چاپ

چاپگرها یکی از دستگاه های بسیار ضروری در ادارات به حساب می آیند. در هر اداره و شرکتی که وارد شوید چاپگرها نقش بسیار مهم و ضروری برای پرینت اسناد و مدارک ان سازمان دارند. حال هر کدام از این سازمان ها برحسب نیاز خود ممکن است از دسته بندی متفاوتی که از چاپگرها در بازار موجود است استفاده کند.

کارتریج به عنوان یک قطعه مهم در اینگونه دستگاه ها که نقش اصلی را در چاپ نوشته ها و طرح های چاپی دارد بسیار ضرور و لازمه وجودی چاپگر به شمار می آید. بسته به اینکه از چه کارتریج با چه جوهری در این سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، کیفیت چاپ متفاوت خواهد بود.

 

مواد موجود در کارتریج ها برای چاپ

مواد مصرفی مورد استفاده در پرینتر های بسته به اینکه جوهر افشان باشند یا لیزری متفاوت خواهد بود. در پرینترهای جوهرافشان، نوع این موادی  که در محفظه قرار می گیرد، جوهر بوده و در پرینترهای لیزری نیز پودر یا تونر در چاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد موجود در کارتریج ها برای چاپ

 

دسته بندی و انواع کارتریج ها

 

کارتریج جوهرافشان

آنچه باعث تفاوت کارتریج جوهر افشان با لیزری می باشد، منبع تامین رنگ این نوع جوهر است. در کارتریج های چاپ جوهرافشان با استفاده از پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در حد موجود است کار چاپ صورت می گیرد و تصاویر سیاه و سفید و رنگی می‌شود.

کارتریج های جوهرافشان برای چاپ عکس و تصاویر با کیفیت بسیار کاربردی هستند. در این نوع چاپگر رنگ های اصلی شامل سه رنگ آبی، قرمز و زرد است. پس به نسبت استفاده از هر کدام از این رنگ ها به دیگری رنگ مورد نظر پرینت می شود.

 

کارتریج جوهرا فشان

کارتریج لیزری

در این نوع کارتریج ها برای چاپ، پودر و تونر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پودرهای موجود در کارتریج به 4 رنگ سیاه، آبی، زرد و قرمز است. در این نوع چاپ باید از حرارت و گرما برای ثبات پودر روی کاغذ استفاده کرد.

این محصول به لحاظ سرعت بالایی که در چاپ دارد بسیار کاربردی و پر استفاده است. خود پرینترها بسته به کارایی که دارند در دو نوع تک رنگ و رنگی در بازار موجود هستند.

در کارتریج لیرزی که از تک رنگ استفاده می کند رنگ به چاپ رسیده، مشکی است. و در چاپ های رنگ هر 4 رنگ اصلی چاپ موجود است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع پرینتر کلیک کنید.

نکات مهم در شارژ یا تعویض کارتریج

  • زمانی که چاپ های شما کیفیت لازم در چاپ را ندارد اولین چیزی که باید چک کنید کارتریج است. با چک اتمام جوهر کارتریج، آنرا از پرینتر خارج نمایید و در کیسه پلاستیکی قرار دهید. در غیر اینصورت کارتریج شما خشک و غیر استفاده خواهد بود.
  • در کارتریج رنگی هم باید دقت نمایید اگر یکی از 4 رنگ اصلی به اتمام رسید آن را از پرینتر خارج و بسته بندی نمایید. تغییر رنگ طبیعی تصاویر به شما کمک خواهد کرد تا متوجه اتماتیکی از رنگ ها شوید.
  • اگر هرچه سریعتر کارتریج را پرنمایید، شانس کار مجدد با آن رادارید. چراکه اگر در تعویض سهل نگاری نمایید، دیگر کارتریج برای شما قابل استفاده نخواهد بود و مجبور به خرید مجدد کارتریج خواهید بود.

برای خرید انواع کارتریج ها و سایر ماشین های اداری می توانید به وب سایت فروشگاه اداری بازار مراجعه فرمایید. تمامی این محصولات را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه فرمایید.

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه